Postovani doktore,molim Vas da mi odgovorite sta znaci da je distalni   segment ACD okludiran 100%da se puni retrogradno iz ACS prikazan odlicnim   lumenom Hvala!

    Odgovoreno: 28. 10. 2007.
    • Nakon što se neka arterija zapuši, što je patofiziološka osnova infarkta,  srce pokušava da reši problem dela srca koje nema snabdevanje krvlju. Zato  počinje da se stvara alternativna mreža kolateralnih krvnih sudova iz iste i  iz suprotne srterije kojima se snabdeva ugroženo područje. Da bi razvio  kolateralni krvotok treba nekoliko nedelja do meseci. To znači da ste Vi  imali infarkt na desnoj koronarnoj arteriji (ACD) u njenom završnom delu  (distalni segment) i da se taj deo izdašno puni iz leve koronarne arterije  (ACS). TAj segment sada uprkos prestanku anterogradnog protoka prima krv  tako da Vam zbog te arterije nije potrebna nikakva intervencija