Poštovani doktore,
    Moja majka ima 76 godina i pre par dana je posle krvarenja iz nosa u Urgentnom centru konstatovana hipertenzija. U tom momentu pritisak je bio 190/110, puls 85. Doktorka je prepisala tritace 2,5 mg i concor 2,5 mg. Od tada pritisak je konstantno nizak, najmanja izmerena vrednost je 92/52 a puls 57. Budući da je i ranije imala uvek niži pritisak interesuje me kako da se ponašamo u situacijama kada je pritisak nizak a vreme je da se uzme terapija, da ne bi došlo do iznenadnog skoka.
    Da li prepoloviti dozu, ne uzeti lek, ili...? Isto tako interesuje me koja je najniža vrednost pritiska pri kojoj se terapija mora i može uzeti.
    Hvala Vam unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 10. 11. 2008.
    • Ja bih prvo proverio da li je taj pritisak sada definitivan nalaz ili je bio samo reakcijaa na nešto iz oktuženja. Da bi to objektivizirali potrebno je nekoliko dana meriti krvni pritisak na istoj ruci, istim aparatom, i ako je stalno veći od 140/90mmHg onda treba dati terapiju. Na pritisak koji navodite ne treba davati lekove koji obaraju pritisak.