Poštovani doktore,
    Pre nepunih mesec dana imao sam ugradnju tri stenta. Zabrinula me je priča o tome da i stentovi mogu da se zapuše i izazovu infarkt.
    Da li je to tačno i koje su šanse da ponovo doživim infarkt bilo zbog stentova ili nečeg drugog? Naravno, prepisana terapija se podrazumeva, kao i umeren život.
    Unapred zahvalan,
    Stanko.

    Odgovoreno: 08. 11. 2008.
    • Stentovi nakon ugradnje podležu riziku zatvaranja iz dva razloga: 1. tromboza, jer je sada uzmenjen tok krvi, koja vrtloži oko strukture stenta. Protiv toga se borimo dvojnom terapijom nekom formom aspirina i clopidogrelom (Plavix ili Zyllt). 2. neointimalna proliferacija je lokalna reakcija organizma na prisustvo stenta u krvnom sudu. U predisponiranim kategorijama (malai krvni sudovi, dijabetes, dugačke lezije) koriste se stentovi obloženi lekom da bi se ova reakcija smanjila. Sa 3 stenta sigurno da je šansa da se ovako nešto desi i veća. Ali, uzimajte terapiju koja Vam je propisana, a ako imate tegobe javite se Vašem kardiologu.