Postovani dr.Perisicu;   detetu je konstatovan duktus izmedju komora koji je okarakterisan sad na   zadnjem pregledu velicine 3mm.   Dete je nedonosce rodjeno sa jako malom tezinom i ja Vas pitam kakav se   sled dogadjaja moze ocekivati za dete?Da li ima verovatnoce da se taj   otvor   vremenom sam zatvori!?Koliko sam shvatio za to postoje odredjene   sanse.Takodje su rekli kako sad postoji i nacin da se to zatvori   uvodjenjem   katetera kroz nogu?   Molio bih Vas da mi to malo pojasnite ako je ikako moguce.Takodje kazu da   dete lepo napreduje i po tome procenjuju da mu to ne pravi zasad probleme!   Molim Vas za savet!!Hvala.

    Odgovoreno: 21. 10. 2007.
    •

      U intrauterinom živoru ( u stomaku majke) beba ne diše ali prima krv bogatu  kiseonikom preko dva otvora: Ductus Botalli (kanal između aorte i arterije  pulmonalis) i preko otvora između leve i desne pretkomore (fosa ovale).  Nakon rođenja deteta ovi otvori se zatvaraju do uzrasta od godinu dana.  Niste napisali koliko je dete sada ali po Vašem pismu mislim da je nekoliko  meseci, tako da postoji realna šansa da se kako Vi kažete DUKTUS (niste  napisali latinsku dijagnozu) spontano zatvori. Postoje i druge mogućnosti  ali mislim da je rano za tu vrstu priče.