postovanje doktore   rec je o sledecem-imam 22 god,studiram Dif u Beogradu,3. sam   godina,odbojku treniram rekreativno vec 6 godina,idem u teretanu makar 3   puta nedeljno,trcim, sve u svemu fizicki sam aktivan.imao sam do sada   dosta   lekarskih pregleda sto za fakultet sto za klub u kojem igram.dobrovoljan   sam   davalac krvi,dao sam do sada 3 puta krv i ove godine kada sam isao da dam   krv,tokom pregleda doktorka je cula nesto nalik sumu srca i preporucila mi   je odem kod kardiologa na pregled i da tada ne treba da dam krv.doktorka   je   ustanovila da imam Mitralnu regurgitaciju.da li vi mozete nesto opsirnije   da   mi napisete o tome,i koliko sam u mogucnosti da se i dalje bavim   fiz.aktivnostima i kakvim kojim intezitetom,kako se odrazava na moj zivot   i   zdravlje uopste?   hvala unapred

    Odgovoreno: 21. 10. 2007.
    • Mitralna regurgitacija(MR) znači da se krv vraća iz leve komore u levu  pretkomoru. Ovo se može javiti u oboljenjima srca ali i u nekim fiziološkim  stanjima. Ultrazvukom srca se može proceniti da li MR stvarno postoji i  kolika je. Da je MR kod Vas značajna verovatno da ne bi mogli da dobro  tolerišete fizički napor. Šumovi na srcu se mogu čuti i u zdravih ljudi.