Osoba je posle preloma podkolenice posle osam dana naprsno umrla usled   tromboembolije pluca zbog stvorenog krvnog ugruska nakon preloma. Zanima   me   koji su ostali uzroci embolije pluca.Hvala

    Odgovoreno: 19. 10. 2007.
    •  Najčešći uzrok je tromboza dubokih vena a njihova lokalizacija može biti  vene karlice ili donjih ekstremiteta. Stanja posle povreda ili sa  dugotrajnim ležanjem pogoduju stvaranju tromba koji odu do pluća, zapuše  neku od plućnih arterija i zavisno od veličine suda koji je zapušen, naprave  određenu simptomatologiju. Embolija se može napraviti i drugim vrstama  materijala: masna embolija, vazdušna embolija... ali je tromboza dubokih  vena najčešća i najvažnija.