Imam 53 god,unazad 10 god zbog povisenog pritiska pijem prinorm 1\4 ujutru i od pre dva meseca polovinu prilazita plus.Ultrazvuk srca bez znacajnih pokazatelja,ali sam
    negde citala da dugotrajna upotreba prinorma izaziva poremecaj na plucima i ,moze da dovede do dijabetesa?Ima li potrebe da menjam terapiju,povremeno imam nagle skokove tenzije,a povremeno i padove,nisam sigurna sta ih uzrokuje.Povremeno posecujem lekara opste prakse u DZdravlja,zbog guzve cesce sama kupujem lekove.Povecan mi je holesterol 8,5 jos nisam pocela da uzimam preporuceni lek..

    Odgovoreno: 21. 02. 2007.
    • Ne postoji lek koji ne može da izazove poremećaj nekogdrugog organa, pitanje je samo koja je to doza. Prinorm u dozi koju pominjete ne bi trebao da izazove bilo kakav propratni efekat a u pitanju je jedan dobar lek, sa puno povoljnih efekata na srce i krvne sudove. Mislim da Vam je najvažnije da krenete sa obaranjem holesterola na vrednost ospod 4,5 lekovima kao što su Sortis, Cholipam, Vasilip itd. Ovu vrstu terapije treba da Vam predloži kardiolog. Krvni pritisak varira tokom dana i on je odraz soli i tečnosti koje uzimamo, spoljnog atmosferskog pritiska,
      našeg emotivnog statusa i, naravno, lekova koje uzimamo.

Komentari na pitanje: #14

    • Pre dve nedelje doktorica mi je rekla da promenim da ne koristim tablete prinorm i da uzimam moderniji lek- bivenol 5 mg koji kosta u apoteci 600, 00 din ne ide na recept, prinorm dobijam na recept. Rekla mi je da prinorm stvara visok holesterol i zbog toga imam holesterol 8, 12. Molim vas da mi kazete dali je tacno da imam holesterol zbog prinorma i ako je tako zasto niko nista dosada nije rekao o tome. Primenjujem dijetu i bavim se vezbama. Imam pritisak 140/90 a pored prinorma koristim i enalapril 10 mg.