Poštovani doktore,
    Odakle da počnem. 2004. godine imao sam nekih problema i stresova, te mi se usled jednog stresa pojavilo preskakawe srca odnosno extrasistole, kao i ubrzan rad i aritmija. Ova pojava nestajala je i vraćala se ponovo prilikom svake asocijacije na isti stres. Taj stres i asocijacije su nestali, ali nisu nestale i extrasistole kao ni aritmija. Otišao sam kod interniste koja je otkrila da je u pitanju aritmija (sad ne znam koja), ali da treba uraditi i neke nalaze koje ja tada nisam uradio. Doktorka mi je tada dala da pijem malu dozu propranolola, 10 mg dnevno. Međutim, ja sam to sve prihvati da se dešava na psihičkoj bazi i rešio da pobedim kao mlada osoba (tada sam imao 21 godinu) te tegobe. Živeo sam tako sa extrasistolama i aritmijom 4 godine. Ove godine tegobe su porasle, a osetio sam dva puta blag čudan bol u predelu grudi sa nemogućnošću da uzdahnem i gušenjem. Ovaj čudan bol me je naterao da odem i iskontrolišem srce, a pošto sam pušač (30 cigareta dnevno) razlog je bio još veći. Doktor opšte prakse me je uputio na ekg koji je pokazao extrasistole, neznam tačno na koliko akcija srca. Sutradan ujutru sam uradio nalaz i još jedan ekg koji nije pokazivao extrasistole ali je pokazivao aritmiju. Odmah sam sproveden kod interniste koji me je uputio na bolničko ispitivanje. Uradio sam rendgen abdomena, gde je ustanovljeno prvo da nemam želudačnu kilu, što meni i nije baš logično jer koliko god da jedem osećam presitost i extrasistole naročito počinju posle obroka. Eho abdomena mi je pokazao da su mi svi organi zdravi. Ultrazvuk srca: aorta:29,2 wo19,5; leva pretkomora:33,7; leva komora: 31,1 - 48,6; međukomorski septum: 9,7; zadnji zid: 10,8; frakcija skraćenja: 36%; ejakciona frakcija: 65%; doplerska merenja: mitralni protok: 092 m/s; aorta: 1,30 m/s; plućna arterija: 0,86 m/s i komentar doktorke: Ehokardiografskim pregledom viđena normalna leva komora, očuvane kontraktilnosti. Leva pretkomora nije dilatirana. Prednji mitralni kuspis izdužen, voluminozan, ali bez prolapsa. Protoci uredni, ušća kompetentna. Perikard bez raslojavanja. Ovaj pregled je urađen dok sam pio propranolol i za vreme samog pregleda nisam osetio extrasistole niti ubrzan rad. Po otpuštanju iz bolnice ustanovljena mi je: arrhztmia extrasistolica supraventricularis I.49.3 i određena terapija 2x 1/4 propranolola od 40mg ujutru i uveče. Međutim, po odlaski iz bolnice aritmija se nastavlja, a naročito extrasistole. Naime radio sam nešto i premorio se usled čega mi je nastupilo svaki drugi otkucaj srca je bio extrasistola i tako sat vremena. Dva dana sam fizički radio i jedno veče desilo se takođe još nešto novo, srce je radilo normalno i odjednom, nisam siguran da li su extrasistole, ali je počelo da lupa sa toliko ubrzavajućim intezitetom da sam misio da će pući i onda se opet vratilo u normalan rad ( a usled tog ubrzanja sjurila mi se krv u glavu, osetio sam temperaturu i trnjenje krajeva prstiju). Extrasistole se takođe pojavljuju i pored toga što pijem propranolol posle hoda, naročito uzbrdo i uz stepenice. Ja treba da odradim još holter srca.
    Šta mi Vi preporučujete još da odradim od nalaza i kakvo je Vaše mišljenje u vezi svega ovog. Da li je potrebno još nešto da uključim u terapiju. Nisam toliko straščljiv, živim sa tim duže vreme, ali u poslednje vreme me zabrinjavaju nove okolnosti. I molim vaše mišljenje kad je pušenje u pitanju, da li je nepohodno da ga smanjim ili da ga ostavim, kao i to, da li nespavanje može da utiče na pogoršanje, kao i kafa koju sam smanjio na minimum.

    Odgovoreno: 02. 11. 2008.
    • Iz Vašeg pitanja proizilazi nekoliko stvari. Dijagnoza postoji, to su supraventrilularne ekstrasistole, koje su klinički od maloh značaja jer ne narušavaju ozbiljno rad srca. Terapija supraventrilularnih ekstrasistola se i ne sprovodi ako nisu prisutne veoma ozbiljne i dugotrajne aritmije. Po mom mišljenju sa 21 odnosno sada 25 godina, Inderal nije idealan lek za Vas. Dobre vesti su da je srce potpuno normalno, da nema nikakvih organskih promena. Na broj i učestalost će uticati naravno i zamor, vremenski uslovi, nikotin itd. Uvek je dobro ostaviti duvan, ako možete uradite to.

Komentari na pitanje: #13429

    • Ja isto imam aritmije i extrasistule, sve to mi je ustanovljeno kada sam sa 21g. Doziveo veliki stres zbog smrti majke. Sada imam 32g. I veliki sam paranoik i prparos. Ne smem da idem da snimim srce, a mnogo se lose osecam. Trne mi stalno lice, struji ruka, trne slepoocnica, inace malo spavam, neredovno jedem, pusim 20g, pusim travu, skoro sam merio pritisak 145-96, a puls mi je stalno preko 90. Inace sam u teskoj depresiji, pa me zanima da li to mogu biti simptomi depre i aksioznosti. Pijem dugo i bensedine, a i alkohol, al ne mesam. Molim za odgovor ili savet strucnjaka ili ako je neko imao sl. Simptome. Strasno sam uplasen, stalno svima kukam i lose mi je konstantno vec 4g. Otkad me je ostavila devojka zbog drugog, koju sam planirao da zenim. Hvala unapred.