Hteo bih da pitam sta znaci nalaz mom prijatelju za njegovo dete; naime receno mu je da mu dete ima duktus izmedju komora velicine 3mm.Dete je rodjeno kao nedonosce i lekari se nadaju da ce se to zatvoriti.Lepo napreduje i zasad nema rekose nikakvih problema!Sta je ovo, i sta se u buducnosti moze ocekivati? Najlepse hvala!!

    Odgovoreno: 30. 09. 2007.
    •

      Morate poslati tačnu dijagnozu. Ako je dijagnoza Ductus Botalli persistens,  radi se o kanalu između aorte i pulmonalne arterije, koji najčešće u odraslom dobu mora da se podveže a sada postoje i načini da se zatvori  perkutano, poput stavljanja stenta. Uz Vašeg opisa mislim da se radi o  VSD-u, otvoru između leve i desne komore. Kako je pritisak u levoj komori > veći, krv se preliva iz leve u desnu komoru što opterećuje plućnu cirkulaciju. I ova mana se uglavnom mora operisati a od veličine mane zavisi u kom vremenskom periodu.