Pre 3 meseca počeo sam da osećam da nemam dovoljno vazduha, odnosno, količina vazduha koju udahnem ne zadovolji moje potrebe, pa često duboko uzdišem. Pošto je to postalo prilično neprijatno posetio sam lekara. Urađena je biohemija krvi, provereni parametri štitne žlezde, EKG i spirometrija. Sve je ok osim povišene vrednosti direktnoog bilirubina, što mi je detektovano pre 7 godina uz konstataciju da se radi Žilberovom sindromu. Blago povišena vrednost holesterola takođe mi je poznata od ranije. Iznenadio me je podatak da imam povišen krvni pritisak 140/80 mada sam oduvek imao blago snižene vrednosti 116/65. Pošto sam se u mladosti bavio i sportom puls je nesto nizi 48 o/min. Lekar je konstatovao da nedostatk vazduha najverovatnije potiče od povišenog pritiska, predložio da 2 sedmice kontrolišem pritisak, ujutru i uveče i beležim rezultate. Kupio sam kvalitetan aparat, merio pritisak i iznenadio se vrednostima pulsa koje su bile uvek manje od 50 a jako bliske 40. Ne retko i ispod 40 sto je aparat prijavljivao kao alarm. Usput, pojavio se i blagi bol ili neki pritisak ispod grudne kosti. Prestao sam da se bavim sportom a do tada sam nekoliko puta sedmično trčao po 30 min. Simptom treperenja (igranja) mišića, naročito listova, nije prestao ni posle prestanka trčanja. Osećaj gušenja, treperenje mišića i blagi bol ispod grudne kosti kao da se pojavljuju zajedno. Dobio sam uput kod kardiologa ali moram čekati 10 dana. Bol u grudima ne prestaje već 7 dana, treperenje mišića naročito je izraženo kada legnem da spavam kada se i bol u grudima nesto pojača. Postao sam uznemiren, pokvario mi se san, osećaj gušenja se povremeno javlja, pritisak blago povišen 140/80, puls < 45.
    Molio bih za mišlenje (savet) dok čekam na pregled kod kardiologa!

    Odgovoreno: 16. 10. 2008.
    • Pritisak od 140/80mmHg nije povisen, i mislim da Vam on ne pravi smetnje. Ali bradikardija, tj. frekvenca srca je dosta spora kod Vas i moze Vam praviti smetnje. Predlazem da uradite Holter monitoring. Bol koji opisujete nije po meni srcanog porekla.