Moje pitanje je u vezi sistolnog opterećenja lijeve srčane komore. Pre 6 mjeseci imao sam jaku glavobolju i išao sam i kod neurologa i čak snimao CT glave. Kako su mi objasnili mozak mi stari brže. Kada sam prvi put imao osjećaj da gubim tlo pod nogama, išao sam i izmjerio pritisak i iznosio je 190/100. Otišao sam kod interniste-kardioloda, snimio srce i rekao mi je da se smirim i da će to da prođe i to je išlo tako sve do pre 1 mjesec, jer ja nisam imao nekih značajnih zdrastvenih pomaka ka bolje. Otišao sam u privatnu kliniku i ustanovljeno mi je da postoje znaci opterećenja leve komore. Interesuje me da li je to opasno mnogo i kakve posledice mogu da budu. Koristim tablete Persolol 2 puta po 1/4, Tritace Plus i Bromozepan od 1.5 mg na dan. Imam 26 godina.
    Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 15. 10. 2008.
    • Odgovaram sa jednog duzeg putovanja, zato nema nasih slova. Kada osobi staroj 26 godina ispricamo da mozak stari ubrzano, da je srce optereceno, nema tog ko ne bi poceo da razmislja o svojoj bolesti ili stanju. Prvo, sto se tice pritiska. On nije konstanta vec varijabila koja zavisi od mnogo fizioloskih i spoljasnjih parametara. Dovoljan je stres, puno soli, tecnosti, pa da pritisak skoci. Znaci opterecenja leve komore: opterecenje volumenom krvi, moguce da uzimate puno tecnosti. Svaka bolest moze imati posledice naravno, ali za pocetak merite pritisak pod terapijom koju uzimate i ako je dobar, ako se Vi osecate dobro, ponovite pretrage kada se osecate najbolje.