Molila bi Vas da mi malo opsirnije objasnite o ugradnji bay pasa. Unapred zahvalna Gordana Bogojevic .

    Odgovoreno: 15. 09. 2007.
    •

      Poštovana Gordana, aorto-koronarni by pass znači da se izvrši premošćenje  suženog ili zapušenog dela arterije venom ili arterijom. Kako? Neke srčane  arterije se mogu premostiti (bajpasirati, kako mi doktori kažemo) arterijama  (a.mamaria, leva ili desna) a neke moraju venama. U tu svrhu se iz noge vadi  vena saphena magna, prepariše se, jedan kraj se ušiva na aortu a drugo na  koronarnu arteriju ispod suženja (zato je aorto-koronarni by pass).