Od pre god. i po osecam povremena preskakanja, pre god. dana 1. holter 8 000 ves (po tipu bigeminija,trigeminija, pojedinacnih, uglavnom su sve iz jednog centra tj. unifokalne) lecen godinu i vise sa propafenom 150mg x 2, cardiopirin. Subjektivno za tih god dana bez problema , ali sa povremenim osecajem istih. 2 kontrolna holtera (na jednom 20.000 na drugom 14.000 ves iste forme kao i ranije). Pri tome na ehu srca sve je ok bez promena sa debljinom zida leve komore pri gornjoj granici , ali u normali. Inace visok 185, oko 90 kg. Bavio sam se rekrativno sportom, barem 3-4 puta nedeljno(fudbal,rukomet,teretana). Uradio i snimanje zeluca, hormone tireoidne zljezde (sve ok). U poslednje vreme resio da promenim lek, javio se dr koji su mi propisali concor (bisoprolol) 2,5 ili 5mg dnevno. Ali od tada imam vece peobleme, boli glava, veci osecaj preskakanja, preznojavanje, da opisem kao neko cudno stanje, pri tom moj subjektivni osecaj je da je bigeminija non stop, shto je pokazao i ekg snimak(poslednji put od 1! 0 otkucaja 5 norm i 5 ves). Lekari kazu pij lekove malo pa opet na holter, pa cemo menjati lekove dok ti nesto ne pomogne?!...Molio bih za neki savet, unapred zahvalan

    Odgovoreno: 15. 09. 2007.
    • Kada su pitanju ventrikularni poremećaji ritma svaki lek mora se uzimato   pod kontrolom kardiologa. Možda bi za Vaše VES bolji izbor mio amiodaron   (Cordarone) ili neka kombinacija antiaritmika sa beta blokatorom,   naglašavam svaki od ovih lekova samo po odobrenju kardiologa.

Komentari na pitanje: #1192

    • Poštovani, Molim savet na osnovu dole navedenih rezultata pacijenta u vezi adekvatne terapije o uzroku visokog krvog pritiska i ekstrasistola. U pitanju je muškarac star 47 godina. Rezultat 24-časovnog EKG Holter snimanja Minimalni HR 49 (22:01:51/1904.0 ms ; Maksimalni HR 108 bpm(7:22:49/268.0 ms; Prosečan HR u toku celog snimanja 67 bpm; Prosečan HR u toku dana 70 bpm; Prosečan HR u toku noći 62 bpm ; Broj otkucaja u tahikardiji 0 ( 130 bpm) ; Broj otkucaja u bradikardiji 0(45 bpm ) ; Najduža pauza ••••sec •••• Najduži QTc 20.9 sec/QTc: 518 msec ; Ukupan broj otkucaja 95 445 od čega je bilo 1284 (1,35 %) V otkucaja. Tokom 24 H Holter EKG registrovan je sinusni ritam. Registrovano je : 1284 VES; 3 epizode trigeminije ; 33 SVES. Nije bilo značajnih pauza, Nije bilo atrijalne fibrilacije, Nije bilo promena u ST. Pacijent ima visok krvni pritisak i pod terapijom Tensek 5 mg (1x1/2 ); Valsartan 80 mg (1x1 ); Objektivni nalazi : Srcana akcija ritmicna, tonovi tisi. Pulmo: normalni disajni sum. Abdomen mek, palpatorno bolno neosetljiv, bez organomegalije, bez edema potkolenice i stopala. TA: 160/100 mm Hg. EKG : SR. Fr 75 min, pojedin. VES, bez ST /T. EHO srca : Leva pretkomora 35 mm. Miltrarni kuspisinormalnog izgleda, MR trag. Leva komora (49/29 mm ) bez poremecaja u kinetici u trenutku pregleda. Septum/zadnji zid (11/11) procenjene EF >60 %, Dd I stepena. Koren aorte 28 mm. Ascendentna aorta 32 mm. Aortni kuspisi uredne separacije i koaptacije, ne registruje se značajni gradijent pritisak nad aortnom valvulom. Desna komora 29 mm. TV i PV bo. Perikard bez izliva. Dg: Hypert. arterialis. VES. Biohum. ref. vrednosti : KKS u granicama normale. Osnovna biohemija i urinokultura u granicama normale. Glikemija 4.8 ; Ukupni holesterol 4.90; VLDL 0.63; LDL 2.77; HDL 1.50; Trigleciridi 1.40; Kreatenin 83; Urea 6.4; GFR 92; free T4, 19; TSH 1.49; CRP 1.06; pro BNP 66.