Poštovani,
    U poslednje tri nedelje, u različito vreme kontrolisao sam krvni pritisak i posle ukupno 114 merenja u relativno stabilnim uslovima ostvario sam prosečni rezultat 124/82 puls 68, uz izmerene ekstreme gornjeg pritiska - max 142 min 107, i donjeg - max 99 min 69. Redovno uzimam lekove za pritisak, uz kontrolisanu kombinatoriku nitrepina-tritacea-propranolola. Navedeni ekstrem povišenog pritiska izmeren je posle tri dana ne uzimanja lekova. Iako mi se čini da uspevam da držim pritisak pod kontrolom, molim za Vaše stručno mišljenje u sledećem:
    Koliki je pritisak za mene optimalan, imajući u vidu da imam 52 godine, da više radim umno, a manje fizički i da nisam pošteđen svakodnevnih stresnih situacija u većoj ili manjoj meri. Želja mi je da izbegnem i hipertenziju i hipotenziju što pravilnijim doziranjem i izborom lekova.
    Pozdrav

    Odgovoreno: 05. 10. 2008.
    • Meriti pritisak 5 i po puta dnevno nije ispravno (114 za 3 nedelje). Granica hipertenzije je 140mmHg za gornji i 90mmHg za donji pritisak. Granica hipotenzije je 90/60mmHg. Sve izmedju toga je dobro.