Moj dečku je u 8. godini života ustanovljen VPV sindrom. U poslednje vreme ima osećaj probadanja u predelu leve strane grudne kosti.
    Molim Vas da mi odgovorite šta je VPV sindrom i kako se leči i da li je alarmantno stanje u kojem se u poslednje vreme nalazi?
    S poštovanjem,
    Jelena Prokić

    Odgovoreno: 05. 10. 2008.
    • VPV je u stvari WPW sindrom ili sindrom preekscitacije. Normalno se impulsi iz pretkomore u komore sprovode preko AV čvora. Kod WPW sindroma postoji jedan dodatni put (u 6 raznih varijacija) kojim se može zaobići AV čvor a što može dovesti do veoma brzog rada srca. WPW se leči medikamentno (kontrola aritmija) ili putem ablacije (kateterom se kroz venu iz noge uradi spaljivanje ovog dodatnog puta). Stanje nije alarmantno a probadanja nisu simptom WPW-a.