Poštovana,
    imam 25 godina i pre pet godina sam patio od paničnog poremećaja, priča kao i kod većine, umirao sam svako veče i svakoga dana, imao sam strah od svega, nisam smeo iz kuće da izlazim pošto su me pratile užasne vrtoglavice na pomisao da mi se nešto dogodi, obisao sam sve moguće doktore, dok nisam prihavatio činjenicno stanje i posvetio se rešavanju problema. Nisam hteo da prihvatim terapiju lekovima, išao sam težim putem, čitanjem literature na netu i knjiga koje sam dobijao od psihologa. Posle mesec dana upornog rada na sebi rešio sam se tegoba i kao završni test koji sam postavio sam sebi je bio put za Bgd na koji sam otišao sam i ostao nekoliko dana, šetao se ceo dan, gubio se autom, testirao sebe. Posle toga bio sam ponosan na sebe i više nisam imao problema ni sa jednim od simptoma, a gotovo da su me proganjali svi. Vrlo brzo posle toga su mi sasvim slučajno otkrili prolaps mitralnog zaliska prvog stepena, koji uredno kontrolišem svake godine, doktor kardiolog kod kojeg vršim kontrolu svake godine je reko da je verovatano urođeno i da smem da se bavim slobodno sportom i fizičkim aktivnostima. Tri godine radim kao komercilajlista, sa ljudima i parama i u poslednje vreme sam prilično izložen stresu i zajedno sa tim stresom i nove tegobe.
    Imam problema sa spavanjem, spavam možda 2-3 sata u toku noći, pored nesanice javlja mi se lupanje srca i aritmija, ali samo noću i samo dok ležim, ako ne lupanje i aritmija kada legnem počnu jako da me peku oči i gubim dah, imam osećaj kao da mi srce ne lupa i osećam pritisak, ponekad bol u grudima, kada ustanem kao da sve nestane, vratim se u krevet da spavam i sve počne ispočetka. U ovakvim situcaijama me ne savladava panika. U toku dana funkcionišem sasvim normalno, sve dok ne padne noć. Pokušavam da se sredim zbog posla i samog sebe, ali mi nešto teško ide, postoji taj crvić \"prolaps\" za koji nisam znao kada sam se prvi put izborio od panike, sada me on koči. Pošto nisam upoznat sa simptomima prolapsa, molim Vas da mi kažete da li je moguće da on prouzrokuje ovakve tegobe?
    Unapred zahvaljujem.

    Odgovoreno: 05. 10. 2008.
    • Čestitke za onaj prvi deo Vašeg pisma u kome opisujete kako ste rešili svoj problem. Puno mladih ljudi mi piše o prolapsu mitralne valvule( PMS) kao dijagnozi koja im je postavljena. PMS najčešće daje ekstrasistole i ubrzan rad srca kao simptom a kod osoba koje su sklone emotivnijem reagovanju neprepoznavanje ovih tegoba može dovesti do panične reakcije. Pošto loše spavate, neka Vam lekar propiše neki hipnotik koji bi Vam omogućio 5-6 sati neprekidnog sna.