Poštovanje,
    Imam 29 god. i moj problem datira u nazad pet godina, javile su se tahikardije, bolovi u grudnom košu. Ustanovljen je manjak željeza koje sam popravila i prošle god, je bilo relativno dobro, samo u ljeto sam imala jačih lupanja i preskakanja srca. Međutim, ti simptomi izraženiji su tokom cijele ove godine, posebno zadnjih nekoliko mjeseci. Radila sam UZV, otkriven je VSD manjih razmjera, prema riječima dr. skoro, pa zanemariv. Brojni EKG-ovi su prema mišljenju dr. uredu, ali ja imam i dalje probadanja u grudnom košu, više na lijevoj strani koji traju po nekoliko sekundi i u više navrata. Od toga me sada i hvata strah, onemogućava mi normalan život, to mi je stalno u glavi i to se javlja posebno navečer oko 22 do 00:00 sati. Bila sam pušač 12 god. i prestala sam prije nekoliko dana. U zadnje vrijeme mi se pojavilo nešto u lijevoj ruci što šeta, rekla sam dr. za to, ali on kaže da nije ništa, iako sam ga upozorila da mi se javlja bol na lijevoj strani kada se on pomjera. To bude po pola sata , više puta dnevno. Ne znam više šta da radim, ne pijem nikakvu terapiju, osim za željelo koje je 7,1, a hemoglobin 7,73 , Da li imam problema sa srcem ili ne? Zaista se nadam da ćete mi odgovoriti na moje pitanje i dati mi neki savjet.
    Unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 04. 10. 2008.
    • Siguran sam da se medju Vašim dijagnozama ne može naći angina pectoris, premladi ste za nju a i Vaše tegobe ni na koji način ne spadaju u to oboljenje. Probadanje koje imate ima uzrok u nečemu vansrčanom, može biti od netreniranog organizma, nervoze i straha (najverovatnije), vremenskih prilika itd. Anemija može uzrokovati dosta srčanih simptoma ali sa korekcijom anemije svi bi se trebali povući. Aktivirajte se fizički da bi sebe oslobodili straha od aktivnosti.