Moj suprug zadnjih godinu dana ima suv kašalj koji ga iritira, stvara mu pritisak u grudima i osećaj kao da ima knedlu grlu i da ne može da udahne dovoljno vazduha. Bakterioloski nalaz je uredan. Pre deset meseci je imao povišen donji pritisak (100), trnjene leve ruke, noge i levog dele glave sa trnjenjem jezika. Posle toga je hospitalizovan, svi kardio rezultati su bili uredni, osim što je lečen od povišenog donjeg pritiska. Nikakvo drugo objašnjenje nije dobio (on je pilot i sve analize su rađene na VMA).
    Da li suvi kasalj ima veze sa ovim problemom ili možete da nas uputite na šta da obratimo pažnju i koja ispitivanja da uradimo. Unapred hvala

    Odgovoreno: 28. 09. 2008.
    • Suvi kašalj je retko kardiološkog porekla. Ali, u terapiji povišenog pritiska postoji grupa lekova koji mogu izazivati suvi kašalj. To su ACE inhibitori (Zorcaptil, Enalapril, Monopril, Hemokvin...)Ne znam redosled kašalj-pritisak-lekovi ali ovo bi bio moguć odgovor. Uvek ostaju lokalni problemi - to je za ORL specijalistu.