RIA mi je impaltiran stent BX Sonic 18 mm bez predilatacije. U   okludiranoj DKA je pokusana ugradnja ali bez uspeha, tokom intervencije   sam   osetio oduzimanje leve strane tela po osi, ali na srecu naizgled bez   posledica jer sam se tokom same intervencije brzo povratio. Nakon ove   intervencije izgubili su se akutni napadi Angine pectoris ali sam u   stalnom   strahu jer se stalno nesto desava u grudima - nekad je to osecaj rezanja   ziletom a nekad nadimanja balona, Par puta sam imao jak bol koji je otisao   u   levo rame a u potiljacnom delu glave sam imao najezdu krvi u mozak   pritisak   nisam smeo da merim da se ne bi prestravio. Molim da mi kazete nesto o   kakvom kvalitetu stenta se radi koji mi je ugradjen. Zatim da li i kada   mogu   ocekivati da dodje do zacepljenja stanta ili jos bolje pitanje je: da li   postoji vek trajanja stentova i koliko je to do sada istrazeno. Skoro sam   radio test opterecenja i u petom stepenu sam iskljucen jer sam imao jak   zamor, bol u potiljacnom delu glave i po!   većanje pritiska na preko 230/120 i ne tako jak bol u sredini grudi.   Koja   dijagnostika sem testa opterecenja ili koronografije daje tacne rezultate   o   stanju ugradjenog stenta odnosno o stepenu njegove provodljivosti.

    Unapred zahvalan, sa nestrpljenjem ocekujem Vas odgovor
    M. Nikolic

    Odgovoreno: 06. 09. 2007.

    • BX Sonic spada u grupu bare metal stentova zatvorenog dizajna. Ovaj stent je  pre 2 godine nabavljen preko republičkog fonda a u međuvremenu je prestao da  se proizvodi jer se svi proizvodi ovog tipa neprekidno usavršavaju i  dograđuju. Stent se može zatvoriti na 2 načina: neointimalnom proliferacijom  i trombozom. Vek stenta ne postoji i video sam puno pacijenata koji i posle  desetak godina imaju čiste stentove. Suverena metoda za pokazivanje  prohodnosti stenta je koronarografija, multi slajs skener nema toliko  osetljivost.