U apoteci nam je bio pacijent sa receptom lekara opšte prakse (između ostalih) za hemopres, dok mu je na nalazu specijaliste kao terapija bio napisan lometazid. Pacijenta smo vratili da mu lekar opšte prakse ispiše recept za lometazid. Da li smo ispravno postupili, odnosno da li postoji razlika u delovanju 50mg hidrohlortiazida i 10mg metiklotiazida, pošto oba leka imaju po 5mg amilorida?
    S poštovanjem, Bojana Brajević

    Odgovoreno: 04. 03. 2007.

    • Poštovana Bojana, dobar deo odgovora ste Vi već dali u Vašem pitanju. U pitanju su dva diuretika iz iste grupe sa vrlo sličnom efikasnošću. Moj izbor lično je obično Hemopres ali poštujem ako pacijent da infromaciju da dobro reaguje na neki drugi diuretik. Ja lično bih pitao pacijenta koji je lek uzimao ranije i ako je imao dobar ediuretski efekat na njega to bi bio moj izbor.