Postovanje obracam vam se sa nekoliko pitanja, jer imam neke probleme sa srcem iako mi je lekar rekao da mi je EKG sve u redu. naime o cemu se radi. vec dugo godina imam neko gusenje, osecaj nedostatka vazduha u grugima, osecam leprsanje srca kao kada bi imala pticu u grudima to traje nekoliko sekundi i prestane, dogadja se da imam bolove da ne mogu da disem i dodjem do vazduha. jedno mi se desilo da sam imala neki napad bola u grudnom kosu, nisam mogla disati, preznoila sam se, sve u jednom trenutku i to je sve trajalo nekih pet do deset minuta. i sada imam dosta cesto neke kratkotrajne bolove, i stalno mi nedostaje vazduha, kod mene stalno treba da bude otvoren prozor, jer ja osecam kao da nemam dovoljno svezeg vazduha. zato vas molim da mi odgovorite ukoliko mozete da me posavetujete ili eventualno odgovorite sta bi mogao da bude moj problem. imam 39 godina i to me jako interesuje oko mojega zdravlja.
    unapred hvala Lea

    Odgovoreno: 04. 03. 2007.

    • Poštovana Lea, u Vašim godinama mala je verovatnoća da je gušenje srčanog porekla. Naime, gušenje koje je srčanog porekla znači da je srce kao pumpa oslabilo a da bi do toga došlo neka bolest mora prethodno da ošteti srčani mišić. To se najčešće dešava posle infarkta miokarda a kako Vi nemate kardiološku predistoriju sigurno da nemate gušenje kome je razlog bolest srca. I još nešto, kod srčane slabosti bi Vaše fizičke aktivnosti bile svedene na minimum. Bolovi koje opisujete mogu biti prisutni kod osoba sa viškom težine, kod osoba sa reumatološkim problemima a gušenje može biti i odraz manjeg vitalnog kapaciteta pluća.