Postovani doktore, imam pitanje vezano za moju majku koja ima 64 god. Doktoru se javila zbog stezanja u grudima koje se prosiri i na grlo. Ima vec duze vreme povisenu masnocu u krvi HOL joj je bio 11, pa je uz pomoc lekova i rezima ishrane uspela da skine na 8, ali ispod toga vec dve godine ne moze da ga spusti, tigliceridi su normalni kao i secer. Sada je isla na preglede i srcana aorta je malo prosirena, sto joj je konstatovano i pre 5 god (nema vece prosirenje od tada), pritisak drzi u normali (140/80) uz pomoc lekova, 64 otkucaja u sekundi. Ono sto je mene zabrinulo, jeste da su joj sva cetiti zaliska skleroticna. Molim Vas da mi kazete koliko je to opasno i kako se moze zaustaviti, poboljsati. Dr joj je usmeno rekao da joj krv pri izlasku sporije prolazi i da zato ima gusenja. Ostali nalazi su odlicni (EHO abdomena, RTG pluca itd.). Jako sam zabrinuta,  jer ona zivi sama, a ja sam daleko od nje. Unapred Vam hvala na odvojenom vremenu i ulozenom trudu

    Odgovoreno: 14. 09. 2008.
    • Sklerotične promene koje pominjete su odraz starenja organizma. Ne može se zaustaviti ali je važno da se lipidni status drži u što boljim granicama. Možda treba dati veće doze lekova. Niste opisali druge anomalije pa ne vidim da bi trebala još neka dijagnnostika.