Dragi doktore, javljam Vas se za pomoc i savet. Imam sina od 9 godina kome u konstatovali da ima QT produzeni interval srca 0.49. Posle davljenja u vodi 15 jula, vreme provedeno u vodi do 10 min. Dete je provelo u komu 15 sati i probudio se bez ikakvih neuroloskih i drugih posledica sem sto su mu ustanovili da ima QT SINDROM. Decak je izgubio svest u vodi jer je to bio razlog gubitka svesti Qt sindrom. Mene zanima nacin zivota dece i ljudi sa tim sindromom. Na Tirsovoj klinici su nam rekli da nikada vise nece smeti da trci da se zamara... kod je moj sin mogao zajedno sa mnom da vozi bicikl 20km. Molim Vas za odgovor. Zabrinuta majka...

    Odgovoreno: 23. 08. 2007.

    • Dugačak QT interval predstavlja peredispoziciju za nastanak potencijalno opasnih poremećaja ritma (ventrikularna tahikardija) ali se one moraju dokazati na EKG-u ili Holter monitoringu. Ostaje pitanje da li je dečak izgubio svest pa je počeo da se davi ili je bilo obrnuto. Sa sazrevanjem QT interval se može promeniti i mislim da je rano za definitivne procene. U starijem uzrastu postoji više vrsta moguće terapije i dijagnostike a sada je najvažnije utvrditi da li dečak ima ventrikularne poremećaje ritma ili ne.