Poštovani doktore, moja svekrva je rodjena 1933.g. Oko 30 godina ima povišen krvni pritisak, ali je pod redovnom kontrolom lekara i terapijom. Pre 4.god. pojavila joj se voda na plućima. To je sanirano uz manja oštećenja srca. Poslednji nalaz kardiologa, od 09.06.08.g. je: Subjektivno: Povremeno se žali na osećaj nedostatka vazduha, ne može da se nadiše. Ima osećaj lake vrtoglavice. Pritisak je maksimalno 140/80mmHg. Žali se na učestali kašalj. Objektivno: Kardijalno kompenzovan, normotenzivna i normokardna, srčana akcija ritmična, naglašen A2, lak sistolni šum na vrhu. EKG: sin.ritam, SF oko 80/min, bez znakova akutne ishemije i lezije miokarda. TH/ Presolol 100 2*1/4 Lometazid 1*1 Monopril 10mg 1*1 Cardiopirin 1*1 EHO srca: Značajno smanjena globalna sistolna funkcija miokarda leve komore. Akinezija anterosepto-apikalne regije. EF 25%. Sklerotski izmenjeni aortni kuspisi. Kalcifikacija mitralnog ringa. MR 3. stepena. DIJAGNOZA I25.5 Cardiomyopathia ischaemica. EF 25% I34 MORBI VALVULAE MITRALIS NON RHEUMATICI. gradus III I100 Hipertensio arterialis essentialis. I25.2003 Infarctus myocardii transmuralis inveteratus reg. antero-apicalis. T e r a p i j a: nihil. Interesuje me da li postoji još neka od terapija ili mogućnost operacije ili bilo šta što bi joj olakšalo i produžilo život. Interesuje me i Vaše mišljenje. Hvala!

    Odgovoreno: 14. 09. 2008.
    • Vaša svekrva ima jako oštećeno srce, EF je 25% (normalno oko 65%). Već je imala epizode popuštanja srčaanog mišića, mitralna valvula je oštećena (MR3+). Može se razmotriti zamena mitralne valvule, a ako koronarografija to pokaže i revaskularizacija miokarda.