Postovani doktore, Imam 28 godina (visina 185 cm, tezina 105 kg). Nesto vise od godinu dana imam povisen krvni pritisak. Nekoliko puta sam ranije imao nagli skok krvnog pritiska, ali je to trajalo samo nekoliko dana posle uzete dnevne terapije. Od pre godinu dana cesto imam povisen pritisak. Maksimalno je bio 160/100, prilikom tolikog pritiska osecao sam glavobolju, mucninu i stezanja oko srca. Za pomoc sam se obratio lekaru opste prakse koji mi je prepisao sledecu terapiju: ujutru - 1/2 tableta monopril plus, 1/4 presolola, uvece 1/4 presolola. Tu terapiju pijem vec nekoliko meseci i pritisak je u granicama normale. nekad malo prede 140 sa 90. Ali je uglavnom do 130 sa 85. Uradio sam radio laboratoriju: Holesterol 7,17 (HDL 1,10 i LDL 5,19)- Trigleciridi 1,93 - Glukoza 4,80. Uradjen mi je EKG i funkcija bubrega i to je bilo u redu. Molim Vas da mi date neki savet vezano za dalje lecenje. Upoznat sam da treba da smrsam, redukujem ishranu i da se krecem. Ja jos uvek koristim propisanu terapiju vec nekoliko meseci. Molio bih vas za savet: Lekar mi je preporicio Cholipam 20mg jednu tabletu uvece zbog visokog holesterola (Holesterol 7,17 (HDL 1,10 i LDL 5,19), da li treba da pijem taj lek? Jel suvise los odnos (HDL 1,10 i LDL 5,19)? Da li je dobra zamena Nebileta - Presolol, receno mi je pijem Nebilet, ali zbog finansijeske situacije pijem Presolol. Hvala Vam unapred na Vasem vremenu i saradnji. Nadam se da nisam preterao sa suvisnim pitanjima. Srdacan pozdrav Ivan

    Odgovoreno: 14. 09. 2008.
    • Poštovani Ivane, Siguran sam da bi smanjenje težine imalo jako dobar uticj na sniženje krvnog pritiska kod Vas. Cholipam će Vam sniziti holesterol ali i dalje treba držati dijetu. Možete koristiti Presolol umesto Nebileta.

Komentari na pitanje: #10445

    • Kao doktor medicinskih nauka mogu da ti kazem da je samo u pitanju tvoja tezina. Pod hitno na mrsavljenje! To je moj dobronameran savet. Tvojoj visini od 185cm odgovara tezina tela 77kg (gornja granica 80kg) , e pa ti sad vidi koliko si u visku.