molim odgovorite, za anginu pektoris da li je dovoljno uzimati samo jedan lek, konkretno 1/4 metoprolola dnevno. imam probleme sa nedostatkom kiseonika, tj. teškoće u disanju, brzo se zamaram i nemam energije i fizičke snage a stara sam 49 godina. kako da se uspešno vratim u nekadašnju formu?
    unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 04. 03. 2007.

    • Metoprolol spada u grupu beta blokatora i smanjujući frekvencu smanjuje potrošnju kiseonika u srčanom mišiću i na taj način deluje kao lek za anginu pectoris. S obzirom da imate tako malu dozu lekaa verovatno je i vaša angina blaga i diskretna a moje iskustvo kaže da ne bi bilo iznenađenje da vi nemate anginu. Preporučujem da uradite test opterećenja. Teškoće u disanju??? Da li imate višak težine (izmerite BMI na prvoj strani sajta)? Da li pušite? Koji je nivo Vaše fizičke aktivnosti? Krenite u hodanje, postepeno povećavajte distancu; aerobik je isto vrlo koristan za postizanje dobre forme.