Postovani, zamolila bih vas za tumacenje ehokardiografdkog nalaza i eventualno neki savet sta uraditi. Sve je pocelo nakon porodjaja otkucaji su konstantno preko 100, jako brzo se zamaram. Ujutru imam blagu drhtavicu cini mi se da celo telo podrhtava. Pritisak mi varir od 90/50 do 160 / 100. Hormoni stitne zlezde su uredu, analize za koksaki b grupe su 1: 16. Krvna slika je fantasticna gvozdje nije bilo bolje nikad 11, 8. Evo eho nalaza sirina aorte 2. 5 sep. Listica 1. 9 leva pretkomora 3. 4 d. Komora 2. 4 edd 4. 8 esd 3. 2 septum 0. 8 zadnji zid 0. 8 ef% 61 fs% 32 mitralno usce 1. 20 vp m/s insuficijencija 1+ aortno usce 1. 20 pulmonalno usce 0. 98 insuficijencija 1+ trikuspidno usce 0. 50 insuficijencija 1+ spdk mmhg 22 aorta normalne sirine u bulbusu i pocetnom ascedentnom delu, ocuvane separacije veluma nprmalne funkcije. Leva komora: normalnih unutrasnjih promera, normalne debljine zidova i normalne ukupne sisitolne funkcije, bez upadljivih poremecaja segmentne kinetike. 7usporena relaksacija lk. Doplerom se registruje mala mitralna regurgitacija u levu pretkomoru koja je normalnog promera. Plucna arterija je normalne sirine registruje se mala plucna regurfitacija i 1+. Desne srcane supljine normalnih dijametara. R egistruje se 1+ trikuspidna regurgitacija. Normalan je sistolni pritisak u desnoj komori/ plucima. Nema izliva u perikardu.

    Odgovoreno: 04. 04. 2012.
    • Poštovana,
      Vas ehokardiogrfski nalaz je sasvim lepo opisan i pun je tehnickih detalja koje vam ne mogu prevesti. Veoma tesko stanje je post partalna kardiomiopatija koji ovaj ehokardiogram (ako opis odgovara stvarnosti) iskljucuje, mada nije na odmet ponoviti. Diferencijalna dijagnoza vaseg stanja jos ukljucuje plucni embolizam koji se mora iskljuciti a koksaki titeri su radjeni bespotrebno. Treba takodje videti koji je srcani ritam u osnovi vase tahikardije.

      srdacno,
      ljubomir ilic md mph
      instruktor medicine na univerzitetu harvard, boston
      ars longa, vita brevis