1. Anginozni bolovi nakon obroka i izlaganja hladnoći

    Pitanje broj: #136297

    Zasto se javljaju bolovi u grudima kod angine pectoris usled obilnih obroka i hladnoće?

    Odgovoreno: 17. 07. 2015.
    • Kod hladnoće dolazi do refleksnog suženja krvnih sudova srca (koronarnih) što izazaiva nedovoljnu ishranjenost i nedostatak kiseonika u srčanom mišiću a samim tim i bol.
      Kod obilnih obroka javi se povećan (cardiac output) - povećan rad srca što izrokuje iste efekte kao i kod hladnoće: isto se dešava i kod naprezanja, uzbuđenja, poremećaja varenja i metabolizmu posle uzimanja teške hrane.