1. Gušenje prilikom kašlja

    Pitanje broj: #97121

    Poštovani,

    Moj sin (15 godina) počeo je da kašlje 02. 03. Bio je to suv kašalj, bez bolova u grlu i bez povišene temperature. Kada su napadi kašlja postali jači, 12. 03. obratili smo se lekaru. Dobio je Hemomicin. Pošto je kašalj bio uporan, 16. 03. ponovo smo se obratili lekaru, ali nije nam prepisao nikakvu terapiju pošto je dete bilo zaštićeno delovanjem Hemomicina. 19. 03. ponovo se javljamo lekaru i on tada konstatuje da se pojavio bronhitis, snimamo pluća i kontrolišemo krvnu sliku. Pošto je sve u granicama normale, lekar konstatuje da se radi o virusnoj infekciji i daje inhalaciju sa Aloprolom. 21. 03. prilikom napada kašlja, dete poćinje da se guši, ostaje bez vazduga, ne može da udahne, kao da ima neki grč u vratu ili u plučima. Kod lekara dobija Eritromicin i nastavak inhalacije, bronhitis se ne čuje. Napadi gušenja postaju sve češći i žešči, u jednom momentu, dete je bez vazduha bilo preko 40 sekundi. Kada sam to rekla lekaru, pitao me je da li je pomodreo. Nije, samo je bio jako bled (naravno, jako se uplašio). Juče smo bili kod orl, koji je konstatovao da se grč dešava u vratu i dao je Deksazon u inhalaciji da bi se sprečilo kašljanje. Čini mi se da sve ovo što dete dobija nema neku svrhu, jer se on, prilikom svakog kašlja, guši. Sada je prisutan i strah, pa se dete suzdržava od kašlja, a kad do kašlja ipak dođe, onda se davi, kao da ima vazdušni čep u grlu. Nakon napada gušenja, kada dođe do vazduha, jako podriguje. Našli smo na internetu tehniku disanja kada dođe do tih napada (spusti ramena, nagne se napred i kratkim udisajima počinje da dolazi do vazduha) , ali oni nisu uvek jednako efikasni. Recite mi šta bi to moglo da bude i kom lekaru da se obratimo za savet, jer naš pedijatar ne zna gde da nas uputi?

    Odgovoreno: 31. 03. 2012.
    • Zdravo, duže vreme kašljem, počeo je blagi kašalj, a sada ovo traje mesec dana. Prepisivali su mi inhalacije, antibiotike, sirupe, imam utusak da su mi pluća puna sluzi. Noću se budim vise puta, kao da imam golicanje u grlu, a kad se zakašljem, gušim se, imam nagon za povraćanje. Da li je u pitanju veliki kašalj, kako da olakšam sebi? Bila sam kod pulmologa, mogu reći da mi ništa od lekova nije pomoglo?

    • Poštovani, ja sam došla ovo da napišem i da Vas zamolim da mi date neke savete pošto sam ja dete. Ima već mesec dana od kad sam počela da kašljem, bio je suv kašalj i mnogo teško da se dođe do vazduha, noću takođe kad bih spavala probudila bih se i uhvatilo bi me gušenje. Međutim, ovog meseca sam počela sam imati samo šljaim. Pa me je bolelo grlo jako kad ustanem ujutro i nos bi mi se uvek začepio. Tada ja moj tata probavao sve lekove, ali nije uspelo. Počeli smo sa ihalacijom. Jedno nedelju dana sam prestala. Međutim,opet se pojavio ali onako blago, i kad bih išla u školu i kad bih potrčala onako po hodnicima i zadizala se, došlo bi do gušenja od kašlja, da me natera da povratim. Sve je opet bilo prošlo, ali me je sinoć uhvatio opet napad kašlja tako da sam išla u WC i povratila. Zaboravila sam napomenuti da prvi mesec kad sam počela da kašljem sam dva puta povraćala i da smo se javili doktoru, a rekao je da je virus a sada od čega je taj virus... Molim vas treba mi nečija pomoć, ja više ne znam šta da radim od ovog kašlja ne da mi mira i ne pomaže ništa od ovih lekova i inhalacije.

    • Imam (25god) i imam isti problem pre mesec dana popila sam panklaw. nije proslo 2nedenje ista situacija ospamaks. A kasal swe cesci, sta da radim kasal je postao swe jaci cesci i strahowiti, gubljenje wazduha, otezano disanje napad panike,, kao i strah. Da li ima neko resenje?

    • Imam 25god..i imam isti problem kao i svi vi i neznam sta da radim vec mesec dana imam kasalj, otezano disanje, gusenje, kao i gubkjenje vazduha hwatanje panike straha.. Sta bi to moglo piti??

    • Poštovani/a, moje dete ima identičan problem kao prvi gore opisan, isti je i uzrast deteta. Postoji li šansa za kontakt gospođe koja je opisala problem, jer nas takođe pedijatar ne zna gde da uputi, a dečiji pulmolog ju je već pregledao. Hvala.

    • Исто гушење након кашља и ноћу током спавања се будим са сувим устима и гушења по 20 и више секунди. Снимак плућа све анализе ок. Само имам шлајм који се бојим да искашљем због гушења па чекам док дође до самог врха гуше па га некако искашљем... Ако може контакт жене која је имала проблем са сином или ако неко зна шта је био би захвалан. Сада имам терапију инхалирања, "Пронисон" тапблета и још пратећих витамина, против алергија итд.

    • I moje dete ima gušenje već mesec dana, isto kao i prvi pomenuti. Ima golicanje u grlu i tera je da se zakašlje, a kad se zakašlje, ostane bez vazduha. Ima osećaj da joj se nešto zaglavi u grlu. Bila je kod ORL, koja misli da je alergija, endokrinolog kaže da je sve u redu, a mi nikako da rešimo problem i dete je u strahu, pogotovo kad se probudi noću  sa iskolačenim očima kao da će da se uguši. Ako neko zna rešenje, neka napiše kao komentar. Hvala

    • Poštovani, moje dete ima identičan problem kao gore navedeni. Isto ima 15 godina. Krvna slika u redu, crp dobar, snimak pluća uredan. Ne pomažu lekovi. Postoji li šansa da stupim u kontakt sa gospođom koja je pokrenula temu kako bi saznao kako je rešila problem? Hvala.

    • Postovani, već mjesec dana kašljem. Popodne mi postaje hladno, a nemam temperaturu a u stanu je jako toplo. Osjećam u grlu kao da se sliva sekrecija koju ne mogu da je izbacim. Onda osjetim grebanje u grlu i nastane kašalj od kojeg me bole pluća. Panklav mi ne pomaze. Prije 2 - 3 godine radila sam snimanje pluća i pila nekoliko antibiotika zbog tzv. upale sinusa, , tek je onda proslo. Da li da odradim ponovo snimak i da li je opet u pitanju upala sinusa?. Kad god zapalim onda mi bude još gore, a zapalim oko 3- 4 cigare dnevno.

    • sanija muhic 25. 04. 2012.

      Postovani ja sam imala dijete sa istim problemom koji se javio godinu dana nakon vadzenja krajnika. Imalo je 4 god. Sve to je vodilo u pravcu bronhijalne astme. Samo ja znam koliko je lijekova popio. Od toga danas ima ostecenu jetru. Ovdje smo dosli kad je trebao da krene u skolu. Radio je spirometriju i kazu samo 60% pluca da je funkcionisalo. Najbolje mu je pomagao sirup ventolin za prosirenje bronhija. A uz to ja se jedne zime zainatim kazem necu dozvolit da se prehladi pa uz ventolin kad krene u skolu vunene carape na sta se mali naravno bunio pa onaj starinski lijek. . . Istopim koziji loj i natopim tim jednu potkosulju koju je imao svako vece na sebi a ojutro u frizider sa njom pa dalje nadjem negdje da je dobro svako jutro po jednu narandzu na taste a jauz narandzu dodam i jabuku, tako sam radila cijelu zimu. A bio je cetvrti razred i vjerujte od tada hvala dragom bogu da se nije pojavljivalo. Hocu da vam kazem da trebate biti uporni i ukombinovat i doktora i narodnu medicinu a prije svega cuvt od prehlade. Moj sin sad je 20 godina star momcina ipoali sam ja postala rastresene od svih tih bolesti zato vam ovo pisem za sve ima lijek ne gubite nadu i reagujte. Puno srece zelim

    • sanija muhic 25. 04. 2012.

      Postovani ja sam imala dijete sa istim problemom koji se javio godinu dana nakon vadzenja krajnika. Imalo je 4 god. Sve to je vodilo u pravcu bronhijalne astme. Samo ja znam koliko je lijekova popio. Od toga danas ima ostecenu jetru. Ovdje smo dosli kad je trebao da krene u skolu. Radio je spirometriju i kazu samo 60% pluca da je funkcionisalo. Najbolje mu je pomagao sirup ventolin za prosirenje bronhija. A uz to ja se jedne zime zainatim kazem necu dozvolit da se prehladi pa uz ventolin kad krene u skolu vunene carape na sta se mali naravno bunio pa onaj starinski lijek. . . Istopim koziji loj i natopim tim jednu potkosulju koju je imao svako vece na sebi a ojutro u frizider sa njom pa dalje nadjem negdje da je dobro svako jutro po jednu narandzu na taste a jauz narandzu dodam i jabuku, tako sam radila cijelu zimu. A bio je cetvrti razred i vjerujte od tada hvala dragom bogu da se nije pojavljivalo. Hocu da vam kazem da trebate biti uporni i ukombinovat i doktora i narodnu medicinu a prije svega cuvt od prehlade. Moj sin sad je 20 godina star momcina ipoali sam ja postala rastresene od svih tih bolesti zato vam ovo pisem za sve ima lijek ne gubite nadu i reagujte. Puno srece zelim