Dali postoji lek protiv hrkanje? Moj muz hrce kad spava ali zadnju godinu dana -nepodnoslivo hrce. Preko noci se budi sedne na krevet i tako spava u sedecem polozaju. Posle nekoliko minuta (od 15- 30 min) on opet leze i opet hrce. Preko cele noci spava sedeci pa opet lezeci u intervalima. Mislim da se muci kad udise i izdise vazduha jer mu trbuh radi silne pokrete udisaja i izdisaja. Ne zeli kod doktora niti je koristio neku terapiju. /ima prosirene vene i opet ne koristi nikakvu terapiju, ali ima oko 130 kg, pusi 1 kutijcigarete. Pre tacno godinu dana imao je problem sa centrom za ramnoteze-ali sredilo se. Uzrok je bio sto od stresa, sto od spandoloze i prehlade. Ali ja licno mislim da od tada jos jace hrce a ponekad kad se zakaslja jedva dodje do vazduha. Pozdrav,

    Odgovoreno: 11. 04. 2011.
    • Poštovani,
      Vaš muž mora kod lekara jer to što opisujete odgovara sleep apnea sindromu s obzirom na veliku telesnu težinu i pušenje duvana. Pored neprijatne buke, vremenom ovaj problem dovodi do visokog krvnog pritiska i ostalih kardiovaskularnih problema. Lečenje zavisi od stepena sleep apneeje i uključuje različite terapijske modalitete od smanjenja telesne težine preko aparata za disanje do različitih hiruških intervencija.