Postovani, molim da mi odgovorite od cega nastaju sline u nosu? Imam hronicnu upalu sinusa vise od 20 godina i vec godinama od kako ujutru ustanem pa dok ne legnem uvece u krevet, duvam, izduvavam, izduvavam nos i ponekad on bude "prazan" narednih 20-30 minuta, i posle opet isto. Odavno sam prestala (iz ekonomskih razloga) da u svrhu izduvavanja koristim papirne maramice (dnevno bih trosila u ovu svrhu vise od velikog paketa - 100 kom) i presla na toalet-papir u listicima. Pa vas molim da mi kazete od čega se stvara tolika kolicina: od vode, od licenja neke zlezde, od hormona. . . Ne nastaju sigurno same od sebe. Hvala

    Odgovoreno: 20. 10. 2010.
    • Poštovana,
      Sekret u nosu stvaraju nosne žlezde koje su smeštene u sluzokoži nosa i sinusa. Taj sekret kada se stvara u normalnoj količini (oko 1 litar) mi ne primećujemo jer on ima svoj tok ka zadnjem delu nosa i ždrelu, tako da ga mi gutamo. Inače sekret u nosu i sinusima predstavlja i jedan od najvažnijh mehanizama u odbrani od virusa, bakterija, alergije. . . Kad vas je očigledno u pitanju neka bolest i potrebno je utvrditi o čemu se radi odnosno naći uzrok (alergeni, iritansi, vazomotorni poremećaji. . . .) i u skladu sa time odrediti terapiju.