Poštovani, dobar dan. Pre 6 meseci su mi rekli da imam hronicnu upalu sinusa, polipe u nosu i blagu devijaciju u desno. Ja sam do tada jedno 4 godine koristila samo nafazol kapi jer sam samo sa njima mogla normalno da disem, ali znam da mi je to i uništilo sluzokožu i uništilo mi je culo mirisa a i imala sam ceste i jake glavobolje. U junu sam operisala polipe nosa i mislila sam da ce sve napokon biti u redu ali nije tako. U septembru sam bila sa porodicom na moru ali otisla sam na more prehladjena i nisam mogla nikako da disem, koristila sam onaj sprej phisiomer koji su mi preporucili posle operacije li nista i dalje mi je nos bio zapušen pa sam pre dve nedelje ponovo pocela da koristim nafazol kapi. Od tada su mi se vratile i glavobolje i blago peckanje u nosu i grlu. Pa vas molim za pomoc, sta sad da radim, dali to mozda znaci da cu morati i sinuse da operišem ili ne? Izvinite na ovako opsirnom objasnjenju ali jednostavno sam morala da vam sve ispricam. Hvala vam i molim vas da mi pomognete. Zelim vam sve najbolje

    Odgovoreno: 03. 10. 2010.
    • Poštovana,
      Posle operacije polipa potrebno je da koristite intranazalni kortikosteroid (avamys sprej za nos, 1 x dnevno po 2 spreja u svaku nozdrvu) u trajanju od 3 do 6 meseci. Nosnosinusna polipoza nije bolest koja se rešava samo operacijom i leči se po sistemu kortikosteroidni lekovi u tabletama - endoskopska operacija - intranazalni kortikosteroidni lekovi. U svakom slučaju, lečenje posle operacije je izuzetno važno jer sprečava odnosno odlaže ponovni rast polipa. Kapi za nos ne treba nikako koristiti duže od 5 dana i to samo onda kada su u pitanju akutni rinitis.