Poštovani, imam 33 god. I od 2002, bolujem od bronhijalne astme (asthma bronchiale, rhynitis chr. Allergica, sensibisatio cum derm. Ptaronissinus) , povremeno imam probleme tipa svraba očiju, ušiju, grebanje u grlu, kijanje po više puta za redom, to mi se učestalo dešava na poslu jer radim preko leta remonte gde ima dosta sitne ugljene prašine a i sumpora. Da li postoji mogućnost da sa gore navedenom dijagnozom dobijem drugo radno mesto gde ne bi bio izložen od te prašine. Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 21. 09. 2010.
    • Poštovani,
      Potrebno je u institutu za medicinu rada da se proveri vaša osetljivost na alergene sa radnog mesta. Ako se dokaže povezanost vaše astme i specifičnih alergena sa radnog mesta (ne grinje ili poleni koji postoje svugde) onda postoji uslovi da se astma smatra profesionalnom bolešću. Znači morate da se obratite specijalisti za medicinu rada koji će vas uputiti na ispitivanje specifičnih alergena (prave se specijalno od uzoraka sa konkretnog radnog mesta) sa vašeg radnog mesta.