Postovani, nadam se da cete mi odgovoriti najzad, posle ovog pitanja. . . Vec sam dvaputa postavljala vam pitanja u vezi sa mojim ocem, pa se nadam i molim vas da cete mi najzad naci za shodno da mi odgovorite (doduse, mozda su u mojim prethodnim pitanjima, bile sture informacije, pa eto zato niste odgovorili, ali svakako nije opravdanje) naime, ovako, tata je `52. Go godiste, pre otprilike mesec i po posceo je da kaslje i lose se oseca (napominjem da je bio u rusiji, u vreme pozara i zagadjenja, ne znam da li je i to dodatno uticalo) , elem, najzad su lekari ustanovili dijagnozu, posle druge bronhoskopije. . . A ona ide ovako: klinicka dijagnoza i stadijum bolesti: ca planocelluire pulm. Dex. Lymphadenoapathia medistinii mkb sifra c34 hispopatoloska analiza: ca planocelluire pulmonis, tnm klasifikacija: t3n2m0 pacijentu ph-verifikacija postavljena ponovljenom bronhoskopijom bronhoskopija: tu infiltruje distalni deom traheje, inoperabilan proces, karnofsky: 90% kks i biohemija u granicama normale (s tim sto je izrazito malo gvozdje u krvi, nalaz od pre 3 nedelje) makroskopski opis: vise zrnastih i opnastih isecaka ukupnog promera 9x7x0. 5 mm (vise/1) patohistoloski nalaz: u poslatom materijalu nalaze se isecci tumorskog tkiva sa oskudnom stromom, nekrotican materijal i krvni ugrusak. Tumor se sastoji od traka krupnih malignih celija, poligonalnog oblika, svetlo-eozinofilne citoplazme i sa krupnim hiperhromaticnim jedrima u kojima postoje upadljiva jedarca. Mitotske figure se lako nalaze. U tumoru ne postoji keratinizacija. Zakljucak: carcinoma planocellulare pulmonis molim za analizu ove dijagnoze, konkretno me interesuje sta zapravo znaci sve ovo u patohistoloskom nalazu, jer sam ostalo, saznala i to da naglasim putem interneta, i raznih foruma na slicnu temu, a doktori, uz svo duzno postovanje pojedincima, nisu nasli za shodno da nam objasne dijagnozu, vise je bilo bitno gde tata papiroloski sad pripada za lecenje???????? Aman i hipokrat!!!!!! Hvala unapred na odgovoru

    Odgovoreno: 12. 09. 2010.
    • Poštovana,
      Odogovoriću vam na pitanje iako sam otorinolaringolog i pluća ne spadaju u moju nadležnost jer vam odgovor ne stiže sa prave strane. Nažalost kao što su vam već rekli, vesti nisu dobre. Karcinom pluća je uznapredovao tako da je sada u fazi u kojoj nije moguća operacija - znači ostaje hemioterapija i terapija zračenjem koju određuje konzilijum. T3n2m0 znači da je karcinom u 3 fazi proširenosti od 4 moguće. Lokalni limfonodusi (limfne žlezde) su 2 fazi i nema udaljenih metastaza. Konkretan opis patohistologa opisuje izgled malignih ćelija u isečku i značajan je samo za odrećivanje tipa karcinoma (planocelularni karcinom) .