Poštovani,
    u nekoliko navrata sam pored konsultacije sa dr-om tražila i dobijala od Vaših lekara mišljenja, i uvek bila izuzetno zadovoljna informacijama i savetima. Ovog puta se pitanje odnosi na zdravlje moje kćerkice. Ona je stara 2 godine i 1 mesec, od 13 meseca redovno ide u jasle, kao i svako drugo dete tog uzrasta bila često bolešljiva - virus, nedelju dana odsustva iz jasli, pa ponovo zdrava... i tako evo proteklih godinu dana. Pre nešto više od mesec dana kod nje se pojavio blagi kašalj, praćen pojačanim sekretom iz nosa. Kako sam se spremala za dvonedeljno poslovno putovanje, prekinuli smo njen boravak u jaslama, te je ona uz terapiju Sinacilinom (po savetu njenog pedijatra iz d.z.) ostala kod kuće 7 dana, nakon čega je uz odobrenje pedijatra kao zdravo dete nastavila boravak u jaslama. Međutim i nakon mog povratka pre 14 dana njen kašalj je bio veoma slab i retko se zakašljavala uopšte. Tako je bilo oko nedelju dana. Tokom proteklih 7 dana kašalj se ponovo pojačao, tokom dana i dok je budna nije toliko čest i jak, ali tokom noći se događa da ima jake napade kašlja, kao po pravilu to je između 01h i 04h, kašalj nije toliko jak da bi se ona probudila, nije oštar već zvuči "zrelo", ali kašalj ne prestaje. Nos je čist od sekreta, ali se pri samom zakašljavanju čuje sekret u grlu, gust... u nekoliko navrata smo taj sekret pokušavali rešiti fiziološkim rastovorom (umesto kapi za nos - mislili smo da ce se tako rastvoriti i "da će proći"). Fluimucil (prah u kesicama - onaj koji se rastvara u čaju ili soku) smo davali u ovih mesec dana nekih 4-5 dana, upravo u cilju ublažavanja šlajma, ali problem i dalje postoji. Temperature nije bilo tokom poslednjih mesec i više, normalno se hrani, izuzetno je aktivna, spava od 21 do 08 tokom noći - izuzev upornog kašlja rekla bih da je zdrava. Nameravamo svakako posetiti pedijatra, ali Vas najljubaznije molim za mišljenje i savet.
    Unapred zahvalna Jasmina

    Odgovoreno: 30. 03. 2009.
    • Poštovana,
      kod Vašeg deteta problem najverovatnije pravi tzv. postnazalna sekrecija odnosno slivanje sekreta od trećeg krajnika i iz nosa. Terapija bi bila Fluimucil sa dosta tečnosti kao što ste i davali, sa ciljem da sekret postane manje gust da bi se izbacio. Ako ovo slivanje sekreta potraje, savetuje se hiruško uklanjanje trećeg krajnika. U svakom slučaju, Vašem detetu je potreban i pregled otorinolaringologa.