Poštovani, imam 30 godina. Počela sam da nosim naočare od kad sam upisala fakultet. Od tada mi dioptrija slano raste. Sada je -4, 25. Poslednje 4 godine nosim meka sočiva. Da li postoji način da zaustavim rast dioptrije i da li neki hormoni možda utiču na njeno povećanje?

    Odgovoreno: 03. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Niste napisali kojom dinamikom dioptrija raste i u kom vremenskom periodu. Vaša dioptrija spada u srednje visoke dioptrije i ukoliko je rast dioptrije u terapijskom okviru to ne bi trebao da bude problem jer se kod miopije uvek daje najmanji minus koji kvalitetno koriguje vid. U svakom slučaju vaš oftalmolog treba da da procenu o tome da li dioptrija zaista raste i koje su dijagnostičke i terapijske mogućnosti.