Molim vas, moja majka je već 3 godine bubrežni bolesnik, otkazalasu joj oba bubrega, "odjednom", usled bolesti vaskulitisa, koji su naknadno ustanovili. Ide redovno na dijalizu i od skoro je primijetila da lošije vidi na lijevo oko, ja sam njena kćerka i primijetila sam da joj zenica, mali crni krug unutar nije u centru oka i da je viliki od uobičajenog, otišla je kod očnog ljekara i očni pritisak joj je bio normalan, dobila je neke kapi, i nakon toga je početla patiti od jakih bolova u glavi, da bi nakon toga ponovo otišla kod ljekara i ustanovljeno je velik očni pritisak, nakon toga je dobila 4 vrste kapi i iste je prestala koristiti zbog jake glavobolje, šta da radimo hvala

    Odgovoreno: 03. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Vaskulitis je ozbiljna bolest koja se javlja u sklopu imunoloških poremećaja u organizmu. Obično se radi o sistemskim bolestima koje često daju brojne komplikacije na oku u koje spada i sekundarni glaukom, ozbiljno stanje koje može dovesti do trajnog oštećenja vida. Potrebno je da se javite na najbližu očnu kliniku radi sagledavanja stanja na očima, pravilnog tretmana i naravno redovnog praćenja.