Odveli smo sina, 6, 5 godina, na pregled kod oftamologa, pre polaska u školu. Dete se nikada nije požalilo da slabije vidi, da ima bilo kakve smetnje, glavobolje i slično. Uradili su mu proširenje zenica, jer tako će se lakše primetiti neki poremećaj, ukoliko ga ima. Ustanovljena je dioptrija od +4, 25 uz objašnjenje da je to mana naslednog karaktera. Preporučena je slabija dioptrija, +2, 75, pa za 6 meseci kontrola. Veruju da će se vremenom sve stabilizovati. Pitanje: kako je moguće da nismo ništa primetili kod deteta, mada ponavljam, nikada se nije žalio. Dijagnoza je sledeća: aerometrija urađena na široku zenicu. Vouce=0, 8 hyperfundus au hypermetropicus esophoria +4, 25 razmak 57 mm unapred hvala

    Odgovoreno: 27. 08. 2012.
    • Poštovani,
      Normalno je da deca koriste akomodativni aparat, tako da se dioptrija u plusu ne moze manifestovati bez širenja zenica. Bez nošenja naočara dete bi se vremenom žalilo na glavobolje, a i oko bi se "olenjilo". Odlično je što ste dete odveli na pregled i što je dijagnoza postavljena dok još uvek postoji mogućnost da se razvije 100% vid (vou=1, 0) . Početna ioptrija koja je data odlično određena, i vremenom će je doktor povećavati do vrednosti koje su nađene pri pregledu na široku zenicu.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #104136

    • Milisav Laketić 26. 02. 2014.

      Poštovani, naljubaznije bih vas zamolio da mi pojasnite sledeće: imajući u vidu da sam imao saobraćajni udes sa teškim posledicama fractra c2 i c3 kao i potres mozga itd. Dali je dijagnoza skladna (ast. Hipermetropicus) događaju, znajući da sam do udesa vrlo dobro vidio i nijesam nikada koristio naočare. Hvala vam

    • Nevena Patrovic 22. 04. 2013.

      Operisana sam 92 god, tu hipofize gde mi je prilikom hiruske intervencije ostecen ocni zivac na levom oku. Imam delimicnu paralizu oka na desnu stranu ali jako dobro vidim na to oko. . . Interesujeme dali postji mogucnost operacije posto kod nas nisam nikada dobila pozitivan odgovor. Hvala unapred