Poštovani, dijagostikovana mi je promena na makuli, za sada nemam značajnih problema sa vidom. Koliko je to opasno, to jeste imam li razloga za brigu. Dali se može proces usporiti, lečiti i kako? Šta sve uzrokuje promene? Hvala unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 27. 08. 2012.
    • Poštovani,
      Pošto navodite da nemate značajnijih problema sa vidom, neophodno je promenu redovono pratiti, najsavremenijim aparatom za tu svrhu octom. Ukoliko dođe do naglog gubitka vida neophodno je što ranije se javiti oftalmologu. U zavisnosti od promene i njenog napredovanja moguća je upotreba najsavremenijih intrabulbarnih lekova, koji imaju za cilj stopiranje i smanjivanje promenade.
      u svrhu prevencije daljeg napredovanja promene možete koristiti jedan od vitamina koji se preporučuju za ishranu očnog dna. Takodje povedite računa o ishrani, što više vitamina i minerala.