1. Da li je bolje nositi sočiva ili naočare

    Pitanje broj: #133959

    Pitanje za oftalmologa: da li je ovo problematična, opasna dioptrija: d / dsph. -2.75 / dcyl. -2.25 / axis 5" l / dsph. -2.25 / dcyl. -1.75 / axis 170"?
    Da li je sa ovom dioptrijom bolje da nosim naočare ili sočiva?

    Odgovoreno: 14. 01. 2015.
    • Poštovana,
      U pitanju je miopni astigmatizam, koji se koriguje sferocilindričnim staklima. Moguća je korekcija i ks (obično polutvrdim gp ks) i naočarima, a ukoliko se odlučite da kontaktnim sočivima veći deo dana korigujete svoju refraktivnu grešku, uvek se savetuje da imate i naočare. U svakom slučaju savetuju se redovne kontrole oftalmologa na svakih 6 meseci do godinu dana sa širenjem zenica i detaljnim pregledom očnog dna, uključujući i periferiju očnog dna, radi prevencije stanja koja se nešto češće javljaju kod osoba koja imaju minus (-) dioptriju.