1. Lečenje otoka vidnog živca

    Pitanje broj: #151020

    Poštovani,

    Mama ima problem sa levim okom. Odjednom, ujutru kad se probudila krenula je zamagljenost gde je videla mutno tj. nazirala pred sobom. Na oftamološkom pregledu je upućena u Pasterovu, na očnu kliniku, gde je dijagnostikovano oedema papila nervi optici gde je predložena terapija intravenska kortikosteroidna. Terapiju svoju za pritisak redovno pije već godinama, tako da mi nije jasno usled čega i zašto je došlo do tog zamagljenja jednog oka? Međutim, kada je trebalo da primi terapiju meren je pritisak i uvek je bio 180/80; 170/80 tako da je obustavljena ta opcija tj. nije ni jednu primila konstatacijom lekarke. Dat joj je lek Pronizon 20 mg po šemi koja je data uz to, kalijum i Ranisan. Predloženo je da se javimo u centar za hipertenziju kao i pregled interniste. Mene interesuje da mi pojasnite kakva je dijagnoza oka u pitanju i koliko je opasna kao i da li će ta zamagljenost i slabiji vid nestati? Molim Vas jer sam jako zabrinuta o čemu se radi. Ja sam nešto pročitala na netu ali nije mi baš najjasnije o čemu se tu radi.

    Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 18. 02. 2017.
    • Poštovana,

      Otok vidnog živca ili ti oedema nervi optici, nije dijagnoza, već je znak na očnom dnu koji može ukazati na veliki broj oboljenja, od staze nervusa optikusa, papilitisa, preko hipertenzivne retinopatije i prednje ishemčine neuropatije do papilo flebitisa i okluzije vene. Tako da to što Vaša majka ima otok vidnog živca je znak bolesti, ali bez pregleda ne mogu da se izjasnim o tačnom oboljenju. Nažalost, bolesti očnog živca nemaju baš najbolju prognozu po opravak vida, i treba je kompletno ispitati, zbog čega je nastalo kako bi se eventaulno štitilo i drugo oko.
      Moj savet je pregled dobrog, posvećenog oftalmologa, kome su dostupne odgovarajuće dijagnostičke procedure.