1. Centralna serozna retinopatija

    Pitanje broj: #151415

    Poštovani,

    Bolujem od centralne serozne retinopatije na jednom oku već skoro 5 mjeseci. U jednom trenutku je tekućina skoro nestala, sad u zadnjih mjesec dana prema rađenom oct-u stanje se opet pogoršava. Ja kad je sunčan dan na to oko skoro pa dobro vidim dok po noći slabo. Rađeno je fag snimanje, citiram nalaz: ("fag o.sin. dolaskom kontrasta rpe window defekt subfovelarno, a na 2 mjesta propuštanje boje s posljedičnim nakupljanjem u kasnim fazama"). Snimke su mi pokazane, i kako je meni objašnjeno propuštanja su u samom centru vida. Rečeno mi je da bi se možda mogao napraviti fkg (epm) tretman (laseriranje smanjenom snagom lasera). Sad me zanima Vaše mišljenje, da li ići na laser ili ne? Hvala i svako dobro želim!

    Odgovoreno: 19. 03. 2017.
    • Poštovani,

      Centralna serozna horioretinoaptija je oboljenje koje je sklono recidivima, naročito ukoliko ste tip osobe koji je sklon tom oboljenju. Moj stav, i stav klinike u kojoj radim, jeste da pokušamo da lečimo to oboljenje konzervativno ukoliko je moguće. Ukoliko se radi o recidivima bolesti može se poksuati sa anti vegf terapijom (injekcijom u oko) ili laserom ukoliko curenje nije u makulo-papilarnom regionu. Naravno, da se koristi smanjena snaga lasera jer se radi o oboljenju koje je u samoj makuli, smanjenom snagom pokušavamo da ne naštetimo oku više nego što bi poboljsali.
      Takođe, moguće je raditi i fotodinamsku terapiju u recidivantnim oboljenjima, ukoliko je ona dostupna u vašem okruženju jer za nju postoji sve manje indikacija (a ovo je jedna od postojećih) tako da je i mali broj lasera na ovim prosotrima.
      Ono što morate da znate da šta god od toga radili, ništa neće sprečiti potencijalne recidive. Moj savet Vama jeste da pokušate da smanjite uzrok datog oboljenja, kako bi sprečili mogućnost recidiva, a za trenutno stanje ukoliko je recidivantno i traje već dosta dugo, uraditi laser ili primite injekciju.