1. Oko koje grebe

    Pitanje broj: #133910

    Postovanje,
    htela bih da pitam nesto vezano za decaka od jedanaest godina. Požalio mi se da ga oko grebe kad sam pogledala uocila sam malu izraslinu na oku. Doktorka nam je prepisala mast Chloramfenikol i Dechametazon Neomicin kapi. Rekla mi je da je cista u pitanju. Recite mi je li to opasno i hoće li ova terapija pomoci da se to izgubi i šta ako ne pomogne da li se tu radi operacija?
    Srdacan pozdrav
    Sanja

    Odgovoreno: 13. 01. 2015.
    • Poštovana,
      Iako ne navodite gde se nalazi promena (na kapku, na vežnjači....), pretpostavljam na osnovu ordinirane terapije da se radi o Hordeolum-u, akutnoj infekciji znojnih ili lojnih žlezda, koje se nalaze na samim ivicama kapka, uz trepavice. Ukoliko redovno koristite propisanu terapiju, trebalo bi da dodje do pražnjenja sadržaja iz promene.
      Ovo oboljenje ne spada u opasne bolesti oka, retko daje komplikacije, a kao najčešća je progresija u Chalzion (hronični oblik) koji može spontano da se resorbuje ili da se ukloni hirurškim putem.
      Nakon završene propisane terapije, neophodno je uraditi kontrolni pregled.