Poštovani,
    Imam jedno pitanje. Naime, već duže vremena imam problema sa pojačanom želudačnom kiselinom, po preporuci lekara pio sam često gelusil lak, ali posle puno njih primetio sam neki čudan osećaj u deelom crevu, kao neki nadražaj. E sad, vremenom je taj čudan osećaj prerasto u blagi bol i puno gasova. Posebno me boli "donji stomak" u visini bešike, ali napred i levi spoljni deo stomaka ispod rebara. Bol mi se pojavljuje nakon dugog sedenja, a znatno opada kada šetam ili plivam. Imam ponekad "brabonjaste" stolice, nemam proliv, niti vidljivu krv u stolici ili neku sluz, ponekad idem 2-3 puta u wc, ali to su te brabonjaste stolice. Pošto sam čitao o ulceroznom kolitisu, a laik sam oko toga, juče sam uradio krvnu sliku (još uvek aktivan bol) i sedimentacija mi je 3, crp 0.5 (ref do5), kks odlična, urea 3.7, kreatinin 77... Bio bih zahvalan da mi neko da savet da li je potrebno da radim kolonoskopiju, pošto i nije baš nešto jeftina? Mislim, da li sa ovakvim simptomima i sa povremenim bolom u stomatku, treba da sumnjam na kolitis, ili je to samo iritirani kolon. Veoma važno: kada redovno pijem probiotik, varenje mi se poboljšava i smanjuju gasovi, takođe kada redovno šetam i krećem se, znatno mi se poboljšava varenje, što nije slučaj kada (zbog posla) dugo sedim.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 27. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Bol koji imate napred u visini m. bešike nije "od debelog creva". Proverite urin, mozda čak i uz urotrakta (bubrezi, ureteri i m. Besika). Vi nemate tegobe karakteristične za ulcerozni kolitis. Mislim da imate simptome nervoznog debelog creva i da nije neophodno da uradite kolonoskopiju. Ako se to nastavi i vi ste zbog toga opterećeni javite se gastroenterologu i uradite irigografiju (kontrastno snimanje debelog creva na ro). Što se tiče velike kiseline povedite računa o ishrani (smanjite slatkiše, kasne obroke, presno mleko, cigarete na gladno...) ako ne pomaže uzmite neki ipp za smanjenje kiseline (nexium, omeprol, loseprazol...) 30min pre doručka.