Poštovani,
    Imam 28god, u poslednjih 5-6 dana imam konstantne bolove u predelu želudca i grla, imam osećaj žarenja, pečenja, kao vatra da gori. Kad ustanem ujutru na prazan stomak već osećam da mi grlo gori, ne podrigujem, nisam povraćala do sada, kad pojedem nešto kao bude mi malo bolje ali onda nakon sat dva počinju bolovi u želudcu, probadajući jak bol kroz grudi pa do leđa. Imala sam i ranije tih simptoma ali ne ovako da traju par dana, oni su ranije trajali par sati i prođu. Bila sam pre 2god kod gastoenterologa dg je bila gastritis chronica, dali su mi controloc i motillium, pila sam ih mesec dana i nisam ni otišla na kontrolu, a trebala sam. Od tada pa do sada oduvek sam imala tih simptoma ali ne kao sada da traju po čitav dan. Budim se sa bolom i ležim sa bolom. Stolice su mi redovne u toku dana, možda malo mekše, bile su u početku znaci pre 5 dana praćene grčevima u stomaku. Apetit mi je bio prvo malo slabiji, sad već kao bolji, ali se plašim i da jedem jer znam šta me čeka, mučnina, i tegobe. Ali nema meseca da prođe da me ne zaboli želudac koji je praćen svim ovim simptomima, i to po 3-4 puta mesečno. Imam osećaj kao da imam neku knedlu koju ne mogu da progutam, i kao teg da imam u želudcu. Ja već skoro 3god primam antikoagulantnu terapiju tj. Farin, i ne mogu zbog te terapije da snimam sa onom sondom želudac i sve unutra što se snimati može, ne mogu znati da li  postoji nešto ozbiljnije ili se može regulisati lekovima. Recite mi šta vi predlažete da uradim ili još bolje kako da umirim ovo moje stanje, jer je ovo postalo neizdržljivo.
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 24. 04. 2009.
    • Poštovana Danice,
      Vi najverovatnije imate gerb (vraća vam se kiselina iz želuca u jednjak i pravi vam probleme). Trebalo bi da uradite gastroskopiju ( pregled sondom) bez obzira što ste na farinu. Trebalo bi: da uzimate češće a manje obroke, da izbegavate jake šećere, presno mleko, cigarete, kafu, luk, pohovano... Sve ovo treba izbegavati naročito na gladno i pred spavanje. Podignite malo uzglavlje kad spavate i ne stežite se u struku. Šetnja posle obroka. Ako ovo ne pomogne možete uključiti neki od ipp-a (za smanjenje lučenja kiseline npr. Loseprazol, omeprol, nexium...).