Poštovani i cenjeni dr.
    Imam ulcerozni kolitis ograničen na rektum već duže vremena. Da li se lokalna terapija koristi stalno ili ponekad u zavisnosti od tegoba jer ako jednu noć ne koristim salofalk 500mg cepic ponovo se javlja gnoj i krv. Oralna terapija ne daje nikakva poboljšanja. Da li treba razmišljati o upotrebi imurana ako je ovde u pitanju tvrdokorna bolest ili je to normalno za rektalnu upalu?
    Hvala.

    Odgovoreno: 22. 04. 2009.
    • Poštovani Filipe,
      Ne bi trebalo da sami određujete terapiju. Vrlo je bitna dijeta. Lokalni preparati u slučaju ulceroznog kolitisa su odlični i mogu se kontinuirano i dugo koristiti. Da li koristite kortiko preparate? Ako ih ne koristite možda bi trebalo. Na imuran se prelazi samo u slučaju kada bolesnik ne reaguje na kortiko terapiju ili kada je bolesnik dobro samo dok je na kortiko terapiji (što nije dobro za bolesnika obzirom da dugotrajna kortikoterapija ima dosta nus pojava). Ulcerozni kolitis zaslužuje veliku pažnju i saradnju između lekara i bolesnika.