Poštovani doktore, Moje dete od 7 i po godina je vec 6 godina na terapiji Makrogolaxanom. Dijagnoza je DOLIHOKOLON. Da li postoji neko drugo rešenje i da li je Makrogolaxan štetan?U Krusevcu nemaju drugo rešenje. Pozdrav! Vesna Tipsarevic

    Odgovoreno: 13. 10. 2021.
    • Postovana gospodjo,

      neophodna je dodatna dijagnostika u smislu merenja tranzitnog vremena kroz creva, kao i MRI enterografija i kolonografija, kao i kolonoskopija sa dubokum biopsijama zida kolona. Tek kada se bude postavila prava dijagnoza može se razmatrati neko drugo rešenje, koje bi možda moglo u nekom trenutku moglo da uključi hirurgiju kao rešenje, ali se operisanje napamet uz pretpostavku da je problem u dužini debelog creva smatra greškom.

Komentari na pitanje: #188203

    • Hvala na odgovoru ali moram da kazem da nije pretpostavka vec je dijagnoza postavljena nakon snimanja irigografijom.

      Pozdrav!