Poštovani,
    Imam 16 godina i imam problem sa stolicom! Ponekad je sve u redu i redovno je imam a ponekad je tvrda i nemam je po 6 dana. Još kao mala sam imala problem sa stolicom i bila sam u bolnici na klistiranju! Bojim se da nemam rak ili tumor creva! Šta treba da radim da bi se nomanizovala stolica.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 25. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Uputili ste pitanje internisti, i verovatno bi dobili odgovor da uzimate sirup portalak. Pošto vam odgovara nutricionista, i pošto ste vi mlada osoba, predložio bih da uspostavite zdrave navike u ishrani koje bi vodile regulisanju stolice. Takođe treba da znate da "normalno" nije isto kod svake osobe. Dakle, pre lekova za stolicu usvojite navike da povrće u bilo kom obliku jedete u što više obroka dnevno, kad god može tanjir supe ili čorbastog jela za ručak, a ako ste za ručak sprečeni - onda za večeru; da svakodnevno za užine uzimate voće radije nego voćne sokove, da od hlebova i peciva uzimate ne bela nego od crnog, integralnog brašna; da dnevno unesete 3-5 čaša vode, čaja - dakle tečnosti koja ne sadrži šećer; eventualno uveče čaša kompota od suvih šljiva; da budete fizički aktivni, što znači makar kretanje pešice od bar 1 sata dnevno. Zasladite se ponekad umereno kolačićima na bazi suvog voća. Uspostavite red u pražnjenju, kao naviku i ne uzdržavajte se kada do nagona dođe. Radite sve ovo redovno pa ako u par meseci ne pomaže poslušajte internistu da uzmete medikamente za regulisanje stolice.
      Pozdrav.