1. Ultrazvučni nalaz trbuha, pupčana kila

    Pitanje broj: #140314

    Imam dva pitanja iz ove oblasti. Urađen mi je ultrazvučni pregled organa gornjeg abdomena i bubrega. Između ostalog, u nalazu piše da je gusterača grublja, ehogenija, svetla. Šta to znači? Nisam stigao pričati sa doktorom, ali mi je on propisao Kreon 25000, ali ne znam koliko dugo ću uzimati navedeni lek? Doktor mi je takođe rekao da imam bruh kod pupka. Tačno je da me nekad boli ako pritisnem taj dio, ali mislim da je to periodično. Na samom pupku se ništa ne vidi, a nije ni ispupčen. Molim vas za savjet u vezi bruha, trebam li tražiti dalje pretrage ili ne?

    Odgovoreno: 18. 09. 2015.
    • Poštovani,
      Takav opis ne znači mnogo. Najvažnija je funkcija pankreasa - tj sposobnost da luči sokove za varenje hrane i da luči insulin (hormon) za regulisanje nivoa šećera u krvi. To se ustanovljava ispitivanjem. U kreonu se nalaze enzimi za varenje hrane (kao u pankreasnom soku) i možete ga bez opasnosti uzimati dugo,
      što se tiče pitanja vezanog za umbilikalnu herniju (ako sam dobro razumeo vaš opis) , konsultujte hirurga.