1. Razlozi povišenih enzima jetre

    Pitanje broj: #143351

    Prije 10 dana počeo me boljeti donji dio stomaka i leđa tokom ustajanja. Pošto je moj doktor bio na odmoru, otišla sam kod zamjene, koji je uradio odmah urin. Rezultati su bili okej, samo trag krvi što je doktor rekao da je u redu. Naručio me za vađenje nalaza, koje sam izvadila, ali se u međuvremenu moj doktor vratio sa odmora. Otišla sam kod njega, on je ustanovio da bolovi kreću od kičme. Uradio mi je ultrazvuk jetre i trbuha, koji nije pokazao patološke promjene. Tog dana taj me zvao doktor kod koga sam vadila nalaze i rekao mi da su moji enzimi jetre povišeni. Sada mi je i on zakazao ultrazvuk trbuha. Ne znam tačan nivo enzima u krvi, ali mi je doktor rekao da su iznad dozvoljene granice. Koji su mogući razlozi povišenih enzima jetre ? Jela sam u velikim količinama tokom praznika, ne pijem alkohol, ne pušim.  Uzimam sledeće lekove: Omeprazol 20mg već dugo, Bisoprolol 1, 25 već 10 mjeseci i Opipramol 50mg za anksioznost. Da li su mi navedeni ljekovi i prejedanje u zadnjih 20 dana, mogli povećati enzime jetre?

    Odgovoreno: 09. 01. 2016.
    • Poštovana,
      Sve laboratorijske nalaze treba posmatrati kao dinamične, stalno oscilijuće vrednosti. Teško je ovako reći bez uvida u kliničko stanje i svaku dobijenu vrednost da li se radi o nekom moguće toksičnom oštećenju jetre ili ne. Najbolje je da dodjete na pregled sa svim dosadašnjim analizama.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #143351

    • LJUAN BEKTESI 24. 10. 2022.

      Postovanje, Operisan sam od Melanoma.Primio sam cetiri ciklusa Yerwoj i Opdivo. Nakon cetvrtog ciklusa povecani su enzimi ALT (336) AST (83) danasnje analize. Primam infuziju sa Urbason i Pantaprazol ali se velicine ne smanjuju. NIsta drugo ne koristim. Molim za Vase misljenje i predlog sta dalje i kako smanjiti ove velicine. Srdacno zahvaljujem.